ANGSTER JÓZSEF ÉS FIA ORGONA- ÉS HARMÓNIUMGYÁR
„Pécsett működött 1867 és 1951 között a legjelentősebb magyar orgonagyár. Három generáció, az Angster család öt férfitagja irányította több, mint két emberöltőn át.
A gyárat 1949 december 28-án államosították. Ezután még egy ideig orgonát is gyártottak, majd Pécsi hangszer és asztalosárugyár néven jobbára különböző faáru készült a néhai Angster gyárban.
A cég neve márka volt. 84 év alatt 1307 orgonát készítettek kis falusi templomokba és székesegyházakba egyaránt. Cégjelüket viseli a Pécsi, Kassai, Kalocsai és a Szegedi Dóm, vagy átépítése előtt a Szent István Bazilika és első rekonstrukcióját követően körülbelül fél évszázadig a Zeneakadémia koncertorgonája is.
A gyáralapító Angster József fiaira hagyta – Emil és Oszkár, ők pedig a két unokának adták tovább – József és Imre – a művészi orgonaépítés tudását, szakmai becsületét...”
Wallinger Endre: Requiem egy orgonagyárért, részlet
ANGSTER MÚZEUM
Az egykori Angster József és Fia orgona- és harmóniumgyár épületét (Pécs, Mária u. 35.) műemlékké nyilvánították, de a gyárépület és a hozzá tartozó lakóház három évtizede lakatlan, műszaki állapota nagyon rossz.
Az országban sok Angster orgona méltatlan körülmények között van, állapotuk fokozatosan romlik. Ezek közül jó néhány pótolhatatlan iparművészeti remekmű.
Az orgonakutató és műemlékvédelmi szakemberek, valamint a leszármazottak szeretnék, ha a jelenleg önkormányzati tulajdonban álló gyárépület otthont adna az Angster Múzeumnak. Ennek része lehetne egy állandó Angster kiállítás, mely a 2010-es Angster kiállítás mintájára bemutatná a gyár történetét, valamint egy orgonamúzeum, melyben az orgona működését és egyes korok orgonáit bemutató tárlat várná a látogatókat.