Angster emlékmű - 2015

Public art installáció, köztéri szobor, emlékmű


2015-ben Pécs és az ország leghíresebb orgonaépítője különös emlékművet kapott. Pár évvel előtte ugyan már készült egy kisebb alkotás, az Északi várfalsétány csendes zugában – de ez megrongálódott és kissé eldugott helyen is volt.


Most az Esze Tamás utcából (is) megközelíthető nyugati várfalsétányon épült egy újabb, hatalmas és csodálatos emlékmű. Bérczi Zsófia (a 2012-ben elhunyt Angster József unokája) tervei alapján egy öt méter magas és másfél méter széles fémesen csillogó oszlopot építettek 46 rozsdamentes orgonasípból, mely egy hatalmas hófehér talapzaton áll. A park bejáratával szemben, északi oldalán a szobornak, Angster József kisebb méretű bronz domborműve látható. (A bronzportrét Böjte Horváth István készítette.) Az emlékmű szerves része az a három pad, melyek az orgonasípok körül állnak. Karfájukba épített érzékelőt megérintve a szoborban lévő hangszórókból különböző orgonaművek hallhatók, illetve interjúk, az Angster család tagjaival, orgonaépítőkkel, orgonistákkal.


Az Angster József és Fia Orgona- és Harmóniumgyár 1867 és 1951 között működött Pécsett. A gyár utolsó igazgatója - az alapító unokája - Angster József 2012-ben, (95 éves korában) halt meg. A híres orgonagyár működése alatt, 1300 orgonát és 3000 harmóniumot készített, ezek megtalálhatók a kicsiny falusi templomokban ugyanúgy, mint pl. a szegedi dómban, vagy a pécsi zsinagógában is, mely az első orgonája volt a gyárnak. Ezen helyszínek egy részét az emlékműnél felállított ismertető tábla is felsorolja.


Angster József nevét viseli egy pécsi iskola és egy utca is.

Angster József életéről és munkásságáról itt is lehet olvasni: hu.wikipedia.org


Tervező: Bérczi Zsófia

Tervezőtárs: Tankó Barnabás (szerkezet, elektronikai vezérlés)

Közreműködő: Kohout Dávid (építészeti tervrajzok)

Kivitelezők: Élőkép Egyesület (fővállalkozó), Mb-Bau Kft. (generál kivitelezés, építési munkák), Hofecker Kft. (sípfelépítmény, fémszerkezet), Szép Mű Bt. (Talapzat, padok, bronz portré)


Forrás: Köztérkép, Angster Emlékmű, Pécs

A padok karfáiban elhelyezett fényérzékelő "gombok" eltakarásával hangfelvételeket indíthatunk el, riportokat hallhatunk Angster-leszármazottakkal, orgonaépítőkkel, orgonakutatókkal és orgonaművészekkel; megismerhetjük egy-egy reprezentatív Angster-orgona hangzását; valamint meghallgathatunk főként Angster-orgonákon elhangzó, többségében romantikus orgonaműveket. Köszönjük az orgonaművészek felajánlásait és a riportalanyok közreműködését!